תרפיה במוסיקה ותיאטרון בובות
סופי שעיו

   
ברירת-מחדל  |  English  |  French  |  


תאריך ושעה
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התפתחות מיומנויות חברתיות בגיל הרך
 
כל מי שעוסק בחינוך וטיפול בגיל הרך מתמודד עם שאלות: איך מעודדים התנהגות פרו-חברתית, איך עוזרים לילד בוויסות האמוציות, מה הם הגורמים הסביבתיים שמעודדים התפתחות חברתית ?
"השתלבות במסגרות פורמאליות, כגון גן, ביה"ס, צבא, עבודה וכד' מאפשרת בנסיבות מסוימות צמחה אינטלקטואלית, רגשית ופיזית. התפקוד במסגרות אלה תלוי לעתים בעיקר בהתפתחות התנהגות חברתית מסתגלת".
לפי בנדורה (1986) חמש יכולות מסבירות התפתחות חברתית:
1.                  יכולת סימבוליזציה מילולית
2.                  ניבוי תוצאות ותכנון
3.                  לימוד מאחר
4.                  ויסות עצמי
5.                  יכולת רפלקטיבית עצמית
 
מחקרים עוסקים בבחינת הגורמים המשפיעים על התפתחות יכולות חברתיות בקרב ילדים במסגרות חברתיות שונות. הם בודקים מה הם הגורמים המאפשרים השתלבות יעילה ומה הם הגורמים המסכנים יכולת הילד להשתלב חברתית. גורמים ביולוגיים ראשוניים וגורמים סביבתיים יכולים להשפיע על יכולות ויסות עצמי והסתגלות של ילדים למסגרות חברתיות מאתגרות כמו בעת ההשתלבות בגן טרום-חובה, גן חובה וכתה א'. בין גורמי הסיכון: משקל לידה נמוך, רמה סוציו-אקונומית נמוכה, בריאות האם, התקשרות אם-תינוק.
 
הוצגו שני מחקרים על  אוכלוסייה של תינוקות IUGR  (עיכוב צמיחה תוך-רחמי). המהווים בין 3-10 אחוז מכלל הריונות.  
פרופ' שאול הראל ערך מעקב של עשר שנים  באוכלוסייה זו,  מצא כי לילדים היה פער בין תחומי הלמידה השונים: ידע כללי, הבנת הנקרא, זיכרון וחשבון כאשר הקשיים שלהם היו בארגון ויזו-מוטורי, יצירתיות, בשפה ובויסות מנהלי.
המסקנה: ילדים בסיכון התפתחותי על רקע גורמים ביולוגיים, נמצאים בסיכון לקשיים בוויסות עצמי ועלולים לסבול מקשיים בהסתגלות חברתית.  
 
במחקר השני בדקה דר' גבע  הסתגלות לגן של פגים IUGR. שתי קבוצות של 19 ילדים: קבוצת ילדי IUGR וקבוצת בקורת. ראו את הילדים בגן חובה ובכתה א'. בדקו יכולות קוגניטיביות, הישגים, יכולת ויסות מנהלית , מוטיבציה לקשר חברתי, תחושת בדידות והסתגלות רגשית -חברתית לגן. הרקע הסוציו-אקונומי האפיונים המשפחתיים היו מאוד דומים בשתי הקבוצות. כל המשפחות היו בעלות רמת לכידות גבוהה אולי זו הסיבה שלילדים בשתי הקבוצות היה דימוי עצמי גבוה.  הממצאים הראו מתאם בין משקל לידה ויכולות קוגניטיביות. ילדי הIUGR-התקשו בפתרון בעיות והגיבו באימפולסיביות ובהתנהגות לא הולמת במצבים אלה. הם שברו יותר חוקים, היה להם קשה לפתור בעיות, להשתמש בשפה, להיעזר בזיכרון.  האינטראקציה בין מערך תמיכה משפחתית ובין המסגרת החברתית - תרבותית ערכית השפיעה על הויסות העצמי ועל ההסתגלות החברתית של הילד. המחקר הראה  בעיות בבית הספר בקבוצת הילדים IUGR: כשל לימודי, הפרעות קשב וריכוז, בעיות התנהגות, חוסר שקט, קושי בוויסות רגשי, קשיים חברתיים ותפקוד כללי מתחת למצופה. הדמוי העצמי בשתי הקבוצות היה גבוהה ( אולי בגלל הלכידות המשפחתית ) הילדים לא הרגישו בדידות.
דר' גבע מצאה כי החרדה האימהית הייתה גורם בעל משמעות וערך מנבא קשיים בהסתגלות הרגשית בכתה א'.לעומת זאת,  ההסתגלות הרגשית ההורית ומידת ההתאמה בין רמת המבניות במשפחה ובקהילה היו לגורם תומך בהסתגלות הילד. כמו כן, דר' גבע מצאה כי ההסתגלות הרגשית והיכולת לפתור בעיות בגן היו מנבאים התנהגות  בכתה א'.
 
השלכות המחקר לשדה החינוכי-טיפולי.
המחקרים האמפיריים מסבירים חלקית את מקורות השונות בהתפתחות המסוגלות החברתית אצל ילדים . המודל ההתפתחותי האקולוגי ממחיש את האינטראקציה בין גורמי סיכון ביולוגי , גורמי סיכון סביבתי ומקורות פיצוי אפשריים לפיתוח יכולות חברתיות הולמות.
ניתן לבנות, לחזק ולפתח גורמים מגינים. הדרכה להורים ומחנכים, והקניית מיומנויות חברתיות במסגרת טיפולית פרטנית וקבוצתית כל אלה יקדמו את ההתפתחות החברתית של ילדים. כפי שמלמדים קרוא וכתוב, כך יש ללמד כשורים חברתיים לאותם ילדים שעקב גורמי סיכון ביולוגי או סביבתי מפגינים קשיים בולטים בוויסות הרגשי ובהסתגלות החברתית.   

[Top]

סופי שעיו
תרפיסטית במוסיקה ותיאטרון בובות
נייד: 052-5263131
רח' סוטין 24 ת"א
מייל: sophiechayo11@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים