תרפיה במוסיקה ותיאטרון בובות
סופי שעיו

   
ברירת-מחדל  |  English  |  French  |  


תאריך ושעה
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


לגדל ילד עם ADHD (הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטביות)

בגן הילדים
 
כשילדים עם AD(H)D מגיעים לגן, לרוב הם כבר נושאים עליהם חותם של דחייה וגינוי מצד הסביבה. פעמים רבות נוצר הרושם שהתנהגותם עקשנית וסרבנית בכוונה תחילה. במציאות, הילד כמעט אינו שולט בכך.
 
העובדה שילדים אלה מתנהגים יפה חלק מהזמן רק מסבכת את העניינים עוד יותר. חוסר העקביות מבלבל ומנציח את המחשבה, שהם מסוגלים לשלוט בעצמם כשהם רוצים ובכך מטילים את האשמה והאחריות על הילד. כדי ליצור יחסים חברתיים טובים בגן עליו לחכות לתורו, להתחלק בדברים עם אחרים ולציית לחוקי המשחק. ילדים אלה אינם מסוגלים לרסן את דחפיהם, והאימפולסיביות שלהם מפריעה להם ללמוד את הכללים החברתיים האלה. כך הם מתנסים בתוצאות שליליות במצבים חברתיים שונים ("ביחד", 2001).
 
בבית הספר
 
כאשר ילדי ADHD נכנסים לבית הספר, מוטל עליהם משא חברתי כבד, שאותו יהיה עליהם לשאת במשך 12 שנה לפחות. יהיה זה בשבילם השטח העיקרי שבו יתבטא הליקוי שלהם. היכולת לשבת בשקט, להשתתף, להקשיב, לציית, לרסן התנהגות, לשתף פעולה, למלא אחר הוראות, להתחלק עם אחרים, לשחק היטב, להיות ביחסים טובים עם ילדים אחרים – יכולות אלה חיוניות לילד לצורך למידה ותפקוד בבית הספר. אין זה מפתיע, שהרוב הגדול של ילדיADHD מזוהים כחריגים עם כניסתם לבית הספר.

 
ההורים צרכים להתמודד לא רק עם בעיות ההתנהגות של ילדם בבית אלא גם לעזור בהתמודדות החברתית, בתלונות המורים וההורים האחרים הרואים בבעיות הילד תוצאה של חינוך לקוי. תחום הכנת שיעורי הבית הופך למסע של עימותים. מרבית הילדים מתקשים ברכישת הקריאה, קשיי כתיבה וחשבון. כמעט לכל ילדי ADHDתתלווינה עליות ומורדות בהישגיהם הלימודיים. ילדים אלה נוטים יותר מילדים אחרים להיות בעלי קשיי למידה. התפרצויות הזעם והכעס שלהם אינם זוכים ליחס סובלני. התסכול שלהם בעקבות הקשיים האובייקטיביים בתחום החברה והלמידה גדל.

 
עם הגיעם לשנות הילדות המאוחרות הם אינם מאמינים עוד ביכולתם ומפתחים דימוי עצמי נמוך. בגילאים 7-10 לפחות 30%-50% מן הילדים יהיו בעלי תסמונת של הפרעות התנהגות כגון שקרים, גנבות והתנגדות לסמכות. לא פעם שומעים מורות שאומרות "אבל ראיתי אותו לוקח לה את החפץ מהתיק למה הוא משקר", "זה לא אני לקחתי!" אחרים יהיו מעורבים בקטטות, יהיו גם כאלה שיפתחו בעיות פסיכיאטריות.
 
 בשלב מתקדם בבית הספר היסודי רובם יישאו בהמלצה לקבלת תרופות ממריצות.
 
עובדת היותם חסרי קשב ואימפולסיביים במסגרת שבה שליטה עצמית ויכולת התמדה חיונית להצלחה מהווה גורם הרסני עבורם. לילדי ADHDיש לפחות ליקוי פסיכיאטרי אחד מלבד ה- ADHDנמצא כי חלקם מפגינים תסמונת של חרדה, דיכאון ודימוי עצמי נמוך יותר מילדים אחרים.
 
(ברקלי, 1998).
 
 

[Top]

סופי שעיו
תרפיסטית במוסיקה ותיאטרון בובות
נייד: 052-5263131
רח' סוטין 24 ת"א
מייל: sophiechayo11@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים