תרפיה במוסיקה ותיאטרון בובות
סופי שעיו

   
ברירת-מחדל  |  English  |  French  |  


תאריך ושעה
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


חיי המשפחה במחיצת ילד ADHD
 
חשיבות רבה נודעת לסביבתו החברתית של ילד ADHD בסביבת המשפחה. ביכולתה למזער, לשפר או להכביד ולהקשות בהתמודדות של הילד בחיי היום יום. הקשר בין ילד ADHD לכל אחד מהוריו שונה. לרוב הקשר בין אמהות לילדיהן מתבסס על הכלה, הבנה, שכנוע בכל מה שקשור למתן מטלות לעומת האבות אשר נוטים פחות למאמצי שכנוע הם אינם מרבים לחזור על פקודות ומענישים לעיתים קרובות. הורה המגיב במהירות ובהחלטיות על מעשיו של הילד יזכה לצייתנות מצדו. שיחות ארוכות והסברים על דרכי התנהגות אינם יעילים בטיפול בילדי ADHD בבית ובבית הספר.
 
 
 
דפוסי ההתנהגות של ילדי ADHD כמו חוסר קשב, אימפולסיביות ופעילות יתר מתנגשים לעיתים קרובות עם הדרישות שהורים חייבים להציב לילדיהם. ככל שהילדים מתקשים לציית -ההורים חוזרים שוב ושוב על מתן הוראות, השגחה צמודה, עצות, עידוד ובסופו של דבר כעס. גם כשלא מוטלת על הילד פעילות כלשהי, התנהגותו המוגזמת ודיבורו הקולני מעוררים רתיעה אצל אחרים.
 
 
 
מחקרים מצביעים על כך שיחסי הגומלין בין ילדי ADHD למורים ולהורים בנויים על מתן הוראות ופקודות במטרה לרסן את התנהגותו ההרסנית וההיפראקטיבית אך בפועל הערות אלה לא פעם גורמות לילדים אחרים להקניט ולהעליב את ילדי ADHD על התנהגותם. (תרופות ממריצות יצמצמו את פעילות היתר של ילדים אלה).
 
 
 
ההתמודדות של ההורים עם ילדי ADHD מובילה אותם לניסיונות רבים בתחום החינוך וגידול הילד. הם מנסים לשוחח אתם, להעניש, להתעלם מהתנהגותם הפראית כאשר כל אלה לא עוזרים ההורים חשים ייאוש רב ותסכול אשר מוביל אותם למתן עונשים חמורים יותר כמו שימוש בכוח. לפעמים המצב הוא כה בלתי נסבל שההורים בוחרים לוותר לילדיהם ולאפשר להם לעשות כרצונם. בשלב זה ההורים מדווחים על דיכאון, הערכה עצמית נמוכה וחוסר סיפוק בתפקידם כהורים.
 
 
 
החיים במחיצת ילדים הסובלים מ- ADHD עלולים לגבות מחיר כבד מבריאותם הנפשית של ההורים וממחויבותם כהורים. אם אחד ההורים סובל מבעיות נפשיות בעצמו, הן עלולות להחמיר את המצב. קשריהם החברתיים מצטמצמים והם עלולים להתנסות בבידוד חברתי.
 
המתח שנוצר בגידול ילדי ADHD והסיכון המוגבר לבעיות נפשיות של ההורים עשוי לעורר מתח רב בחיי הנישואין. נמצא כי משפחות שיש בהם ילד ADHD נוטים לגירושין או פרידה בשיעור של פי שלוש מאשר במשפחות רגילות.
 
 
 
היחסים בין ילדי ADHD ובין אחיהם מסביר את הקשיים החברתיים של ילדים אלו. הם מרבים להתווכח, לשחק בצורה תוקפנית, לצעוק על אחיהם. אחים אלה נוטים להתעייף ולהתרגז. בנוסף עליהם לשאת בנטל עבודה גדול יותר בבית מאשר אחיהם ההיפראקטיביים, עובדה זו מהווה מקור לקנאה בין האחים.
 
 

[Top]

סופי שעיו
תרפיסטית במוסיקה ותיאטרון בובות
נייד: 052-5263131
רח' סוטין 24 ת"א
מייל: sophiechayo11@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים